Przejdź do treści
Przejdź do stopki

II Międzynarodowy Kongres na WSKSiM

Treść

Wybitni dziennikarze, specjaliści od mediów, filozofowie, etycy i duchowni z całego świata będą uczestniczyć w drugim już międzynarodowym kongresie organizowanym przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W tym roku odbywa się on pod nazwą "Media katolickie na świecie i w Polsce - szanse i zagrożenia". Dwudniowe sympozjum, które rozpocznie się już jutro, organizowane we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL oraz International Gilson Society, jest jedyną tak interdyscyplinarną debatą nad kondycją mediów katolickich.
Prelegenci kongresu reprezentujący pięć kontynentów i dziesięć państw to z jednej strony przedstawiciele środowisk naukowych badających rolę mediów, a z drugiej czynni dziennikarze, redaktorzy czasopism i stron internetowych, czyli ludzie, którzy zajmują się mediami od strony praktycznej. - To, co podkreśliłbym, to fakt, iż zaprosiliśmy profesorów i dziennikarzy, którzy są zaangażowanymi katolikami. To było bardzo ważne dla nas, aby zaproszone zostały osoby, które angażują się w realizowanie myśli ewangelizacyjnej i nauczania Kościoła poprzez media - podkreśla rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński CSsR. I tłumaczy, że właśnie takie osoby wyraźniej dostrzegają to, co jest nadzieją dla mediów, i to, co jest zagrożeniem w ich krajach - co z kolei pozwoli określić perspektywę ogólnoświatową.
Do uczestników kongresu ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego - za pośrednictwem wideotransmisji - wygłosi wykład o roli mediów katolickich w Polsce. Wśród zaproszonych gości jest także m.in. znany ekspert "Naszego Dziennika" prof. Peter Redpath z Nowego Jorku, który będzie mówił o przyszłości mediów katolickich w USA, a także były dziennikarz czołowych brytyjskich gazet, takich jak "The Daily Telegraph" czy "Sunday Times" dr William Oddie. Oddie swój wykład poświęci perspektywie bycia katolickim dziennikarzem w antykatolickim kraju. Oprócz nich przemawiać będą profesorowie i dziennikarze, m.in. z Australii, Kanady, Hiszpanii czy Nigerii.
- Jest to chyba jedyny taki kongres w Polsce. Wiem wprawdzie, że także na innych uczelniach odbywały się międzynarodowe konferencje o mediach, ale na pewno nie o tak globalnym zasięgu. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL na czele z prof. Piotrem Jaroszyńskim, udaje się nam zorganizować w historii uczelni już drugi taki międzynarodowy kongres, w tym roku poświęcony mediom katolickim na całym świecie, ich szansom i problemom - dodaje ojciec rektor Krzysztof Bieliński. - Dla szkoły, która jest uczelnią medialną, taki temat to "samo życie". Tematyka ta jest nam więc zawsze bliska. Obok trudu organizacyjnego jest to więc przede wszystkim dla nas radość, że możemy dyskutować o mediach katolickich - wskazuje dyrektor ds. administracyjnych WSKSiM Katarzyna Cegielska.
Jak podkreślają władze WSKSiM, tego typu kongresy i sympozja wpisują się w proces refleksji naukowej konieczny na każdej uczelni. Wyrażają przy tym nadzieję, że nadchodzący kongres będzie nie tylko ważnym głosem w diagnozie mediów katolickich w świecie, ale posłuży też pokazaniu dobrych perspektyw i nadziei dla tych mediów. A refleksja ta będzie dużo pełniejsza choćby ze względu na to, iż będzie ogólnoświatowa.
Po kongresie wydana zostanie książka prezentująca jego główne treści i założenia. - Przy okazji obecnej konferencji będziemy mieć już do dyspozycji publikację, która jest owocem I Międzynarodowego Kongresu, który odbył się na naszej uczelni - podkreśla o. Krzysztof Bieliński. Przypomina zarazem, że już w trakcie zeszłorocznego spotkania - które odniosło ogromny sukces poznawczy - postanowiono, że tego typu konferencje będą odbywały się co roku i że powinny mieć miejsce właśnie na terenie jedynej typowo medialnej uczelni w Polsce, jaką jest szkoła w Toruniu.
- Doświadczenie poprzedniego kongresu pokazało, że w różnych krajach, na różnych kontynentach zasadniczo pojawiają się podobne trudności, problemy i zagrożenia. Zeszłoroczna debata pozwoliła nam też na uzyskanie syntetycznego obrazu na temat edukacji katolickiej na świecie. Teraz więc spodziewamy się podobnej syntezy, jeżeli chodzi o media katolickie, oraz klarownego obrazu zagrożeń, w których zwalczanie powinni się zaangażować katolicy i w środowiskach naukowych, i dziennikarskich - podkreśla ojciec rektor. W jego przekonaniu, szczególnie ważna w tym kontekście będzie perspektywa przedstawiona przez prelegentów ze Stanów Zjednoczonych. Być może pozwoli nam ona ustrzec się przed niektórymi sytuacjami, które dopiero czekają nasz kraj.
Łukasz Sianożęcki
"Nasz Dziennik" 2009-11-19

Autor: wa