Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejny festiwal operowy

Treść

Opera Nova, mimo niemałych kłopotów finansowych, zaprasza od 18 kwietnia na tradycyjny festiwal operowy. Zainauguruje go premiera "Napoju miłosnego" Gaetana Donizettiego.

W "Napoju miłosnym" wszystko jest jak w bajce: Nemorino kocha piękną Adinę, ale o jej względy stara się także sierżant Belcore. Nemorino, zazdrosny i zrozpaczony rzekomą obojętnością Adiny, kupuje u Dulcamary, wędrownego medyka i cudotwórcy, "napój miłosny" (tak naprawdę jest to butelka lichego wina). Jednak aby zdobyć na ten zakup pieniądze, musi się zaciągnąć do wojska, w którym - jak łatwo przewidzieć - sierżant Belcore zostaje jego dowódcą. Oczywiście Adina szybko przekonuje się o szczerości uczuć Nemorina i wykupuje go z wojska i to nie tylko dla jego uczuć, ale też z tego powodu, że został on jedynym spadkobiercą bogatego wuja. Cała ta wartko biegnąca akcja oparta na komedii sytuacyjnej i komedii charakterów jest tylko dla Donizettiego pretekstem do skomponowania porywającej muzyki pełnej ludowej włoskiej melodyki i łatwo wpadających w ucho melodii. Najbardziej znane i lubiane fragmenty to: cavatina Nemorina "Una lagrima furtiva" (Łza na twarzy) i Dulcamary "Udite, udite o rustici" (Słuchajcie wieśniacy), koloraturowy walc Adiny, barkarola z II aktu oraz wspaniały duet "Venti scudi" śpiewany w II akcie przez Belcore i zaciągającego się do wojska Nemorina. Zakończona wielkim sukcesem prapremiera tej uroczej opery komicznej odbyła się 12 maja 1832 roku w mediolańskiej La Scali. Miarą tego sukcesu był fakt, że utrzymała się ona na afiszu przez 32 wieczory z rzędu. Nie mniej gorąco przyjęto w 1839 roku premierę polską zrealizowaną w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od tego czasu "Napój miłosny" był wielokrotnie wystawiany na naszych scenach. Bydgoską inscenizację zrealizują: Krzysztof Nazar - reżyseria, Stephan Dietrich - scenografia. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Iwona Sowińska.
Ponadto w znacznie skromniejszym niż w poprzednich latach programie bydgoskiego festiwalu znalazły się trzy inscenizacje zrealizowane na naszych scenach od poprzedniego festiwalu. Opera Śląska w Bytomiu 23 kwietnia zaprezentuje "Carmina burana" Carla Orffa w reżyserii Roberta Skolmowskiego. Ten spektakl otrzymał "Złotą maskę" i został uznany za przedstawienie roku 2008. Teatr Wielki w Łodzi pokaże - 26 kwietnia - interesującą inscenizację "Wolnego strzelca" Carla Marii Webera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Jej premiera miała miejsce 14 marca tego roku. Z kolei Teatr Wielki w Poznaniu przywiezie 30 kwietnia swoją najnowszą produkcję "Tannhäusera" Ryszarda Wagnera w reżyserii Achima Thorwalda, której premiera odbędzie się 18 kwietnia, czyli w dniu inauguracji bydgoskiego festiwalu. Podczas tegorocznej edycji nie będzie - co było już tradycją - występów gościnnych żadnego zagranicznego teatru operowego.
Ostatnimi wydarzeniami będą dwa wieczory baletowe zapowiedziane na finał 2 i 3 maja. Zaprezentowane zostaną legendarne spektakle tańca flamenco "Carmen" i "Krwawe gody" autorstwa hiszpańskich "gigantów" tańca Antonia Gadesa i Carlosa Saury w wykonaniu Compan?ía Antonio Gadesa. Wcześniej, 21 kwietnia, Nationaltheater Mannheim zaprezentuje wieczór baletowy "Kevin O'Day i Robert Glumbek: Per Du II mit Wolfgang, Arnold & Joseph". Festiwalowi towarzyszyć będą także pokazy oper DVD zarejestrowanych w nowojorskiej Metropolitan Opera wyświetlanych na dużym ekranie kinowym w sali kameralnej Opera Nova.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2009-04-14

Autor: wa