Kolejny festiwal operowy
Treść
Opera Nova, mimo niemałych kłopotów finansowych, zaprasza od 18 kwietnia na tradycyjny festiwal operowy. Zainauguruje go premiera "Napoju miłosnego" Gaetana Donizettiego.
W "Napoju miłosnym" wszystko jest jak w bajce: Nemorino kocha piękną Adinę, ale o jej względy stara się także sierżant Belcore. Nemorino, zazdrosny i zrozpaczony rzekomą obojętnością Adiny, kupuje u Dulcamary, wędrownego medyka i cudotwórcy, "napój miłosny" (tak naprawdę jest to butelka lichego wina). Jednak aby zdobyć na ten zakup pieniądze, musi się zaciągnąć do wojska, w którym - jak łatwo przewidzieć - sierżant Belcore zostaje jego dowódcą. Oczywiście Adina szybko przekonuje się o szczerości uczuć Nemorina i wykupuje go z wojska i to nie tylko dla jego uczuć, ale też z tego powodu, że został on jedynym spadkobiercą bogatego wuja. Cała ta wartko biegnąca akcja oparta na komedii sytuacyjnej i komedii charakterów jest tylko dla Donizettiego pretekstem do skomponowania porywającej muzyki pełnej ludowej włoskiej melodyki i łatwo wpadających w ucho melodii. Najbardziej znane i lubiane fragmenty to: cavatina Nemorina "Una lagrima furtiva" (Łza na twarzy) i Dulcamary "Udite, udite o rustici" (Słuchajcie wieśniacy), koloraturowy walc Adiny, barkarola z II aktu oraz wspaniały duet "Venti scudi" śpiewany w II akcie przez Belcore i zaciągającego się do wojska Nemorina. Zakończona wielkim sukcesem prapremiera tej uroczej opery komicznej odbyła się 12 maja 1832 roku w mediolańskiej La Scali. Miarą tego sukcesu był fakt, że utrzymała się ona na afiszu przez 32 wieczory z rzędu. Nie mniej gorąco przyjęto w 1839 roku premierę polską zrealizowaną w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od tego czasu "Napój miłosny" był wielokrotnie wystawiany na naszych scenach. Bydgoską inscenizację zrealizują: Krzysztof Nazar - reżyseria, Stephan Dietrich - scenografia. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Iwona Sowińska.
Ponadto w znacznie skromniejszym niż w poprzednich latach programie bydgoskiego festiwalu znalazły się trzy inscenizacje zrealizowane na naszych scenach od poprzedniego festiwalu. Opera Śląska w Bytomiu 23 kwietnia zaprezentuje "Carmina burana" Carla Orffa w reżyserii Roberta Skolmowskiego. Ten spektakl otrzymał "Złotą maskę" i został uznany za przedstawienie roku 2008. Teatr Wielki w Łodzi pokaże - 26 kwietnia - interesującą inscenizację "Wolnego strzelca" Carla Marii Webera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Jej premiera miała miejsce 14 marca tego roku. Z kolei Teatr Wielki w Poznaniu przywiezie 30 kwietnia swoją najnowszą produkcję "Tannhäusera" Ryszarda Wagnera w reżyserii Achima Thorwalda, której premiera odbędzie się 18 kwietnia, czyli w dniu inauguracji bydgoskiego festiwalu. Podczas tegorocznej edycji nie będzie - co było już tradycją - występów gościnnych żadnego zagranicznego teatru operowego.
Ostatnimi wydarzeniami będą dwa wieczory baletowe zapowiedziane na finał 2 i 3 maja. Zaprezentowane zostaną legendarne spektakle tańca flamenco "Carmen" i "Krwawe gody" autorstwa hiszpańskich "gigantów" tańca Antonia Gadesa i Carlosa Saury w wykonaniu Compan?ía Antonio Gadesa. Wcześniej, 21 kwietnia, Nationaltheater Mannheim zaprezentuje wieczór baletowy "Kevin O'Day i Robert Glumbek: Per Du II mit Wolfgang, Arnold & Joseph". Festiwalowi towarzyszyć będą także pokazy oper DVD zarejestrowanych w nowojorskiej Metropolitan Opera wyświetlanych na dużym ekranie kinowym w sali kameralnej Opera Nova.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2009-04-14
Autor: wa