[TYLKO U NAS] Wicemin. P. Wdówik o spotkaniu z protestującymi niepełnosprawnymi i ich opiekunami: Nie było szans na jakikolwiek dialog. Oskarżano nas, że okradliśmy Fundusz Solidarnościowy, podczas gdy Fundusz zmienił życie wielu osób
Treść
Nie było szans na jakikolwiek dialog. To jest sprawa szalenie przykra. Oskarżano nas, że okradliśmy Fundusz Solidarnościowy, podczas gdy Fundusz zmienił życie wielu osób (…). Uruchamiamy wypożyczalnię sprzętu. Od marca ruszył program dofinansowania na zakup samochodów dla osób jeżdżących na wózkach. Na ten program przeznaczyliśmy 250 mln złotych – mówił Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.
Autorem protestu osób z niepełnosprawnościami w Sejmie jest poseł Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej. Protestujący domagają się zrównania renty socjalnej z minimalnym wynagrodzeniem.
W poniedziałek pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych spotkał się w siedzibie MRiPS z osobami z niepełnosprawnością i ich opiekunami.
– Spodziewałem się rozmowy o konkretnych rozwiązaniach. Chciałem, żebyśmy się wspólnie pochylili nad plusami i minusami rozwiązania, jakim jest podwyżka renty socjalnej. To nie jest tak, że to jest genialne rozwiązanie, najlepsze, jakie może być z tego względu, że rentę socjalną otrzymuje 290 tys. osób, a osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest ponad milion. Wszystkich osób niepełnosprawnych jest ponad 3 mln. Mówimy tutaj o wąskiej grupie, która jest niejednorodna – powiedział wicemin. Paweł Wdówik.
Poseł Koalicji Obywatelskiej przekonywała, że protestujący „zostali ograni”.
– Nie mam poczucia, że zostali „ograni”. Oni nie podjęli rozmowy na ten temat. Zapytałem co z faktem, że w tej grupie są różne osoby – czy wszystkim po równo? Przecież są osoby, które potrzebują opieki przez całą dobę, ale są też takie osoby, które nie potrzebują pomocy nawet na co dzień – zaznaczył wiceminister.
Od ostatniego protestu renta socjalna została podniesiona o 50 procent i obecnie wynosi prawie 1590 złotych. Protestujący chcą zwiększenia renty socjalnej do poziomu najniższej krajowej pensji, czyli 3490 złotych.
– Nasz rząd, kiedy jest dobrze określona potrzeba, to takie pieniądze na pewno znajdzie. Nie jest tak, że powiemy osobom niepełnosprawnym „nie ma”. Zwiększyliśmy wydatki na osoby niepełnosprawne z 15 mld zł – tyle wydawał rząd Donalda Tuska (…), a po ośmiu latach dzięki zmianom, które najpierw wprowadzał rząd premier Beaty Szydło, a potem rząd premiera Mateusza Morawieckiego, osiągnęliśmy na rok 2023 kwotę 40 mld złotych. Zwiększyliśmy w sposób zasadniczy finansowanie takich placówek jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakłady Aktywności Zawodowej, już nie mówiąc o dofinasowaniu dla dzieci w szkołach z niepełnosprawnością. Podwyższyliśmy rentę socjalną, o którą toczy się batalia – podkreślił gość TV Trwam.
Protestujący domagają się większej renty socjalnej dla osób z niepełnosprawnościami, a – jak zaznaczył wiceminister Paweł Wdówik – nie ma szans na dialog z protestującymi.
– Nie było szans na jakikolwiek dialog. To jest sprawa szalenie przykra. Oskarżano nas, że okradliśmy Fundusz Solidarnościowy, podczas gdy Fundusz zmienił życie wielu osób (…). Uruchamiamy wypożyczalnię sprzętu. Od marca ruszył program dofinansowania na zakup samochodów dla osób jeżdżących na wózkach. Na ten program przeznaczyliśmy 250 mln złotych – powiedział wiceminister.
Rząd przygotowuje nowe zmiany wspólnie z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi osoby niepełnosprawne. Jak podkreślił wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, nowy system ma wspierać niepełnosprawnych w zależności od stopnia zapotrzebowania na pomoc.
– Pracujemy nad systemem, w którym będziemy mogli wspierać osoby zależnie od tego, ile pomocy potrzebują. Znaczny stopień niepełnosprawności – to jest milion osób. Są osoby leżące, które się nie komunikują i wymagają pomocy we wszystkim, w jedzeniu, czynnościach higienicznych. Są też osoby aktywne zawodowo (…). Powinniśmy pieniądze kierunkować tak, żeby ci, którzy potrzebują wiele pomocy, taką pomoc otrzymali – podsumował wiceminister Paweł Wdówik.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 14 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: opiekunowie niepełnosprawnych osoby niepełnosprawne Paweł Wdówik protesty