Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wsparcie dla pokrzywdzonych

Treść

Szersze możliwości naprawienia szkody poniesionej przez ofiarę przestępstwa czy nowe zasady dotyczące nawiązek sądowych przewiduje nowelizacja kodeksu karnego, która na początku czerwca wejdzie w życie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada dalsze poszerzenie praw osób pokrzywdzonych.
Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości Tomasz Szafrański zapewniał, że resort pracuje nad inicjatywami zmierzającymi do zwiększenia praw dla ofiar przestępstw. Podkreślił, że już w czerwcu wejdzie w życie nowelizacja kodeksu karnego poszerzająca możliwości naprawienia szkody poniesionej przez ofiary przestępstw. Sąd będzie mógł orzec naprawienie szkody, także niematerialnej, w przypadku każdego przestępstwa. Również wówczas, gdy sama osoba pokrzywdzona nie będzie się o to starała, np. w wyniku niewiedzy.
Szafrański wskazywał, że wskutek tej nowelizacji pokrzywdzeni zyskają większe możliwości dochodzenia praw, ponieważ w sprawach karnych będą ich mogli reprezentować radcowie, co dotychczas nie było możliwe. - Wsparcie ze strony profesjonalistów niewątpliwie pomoże ofiarom przestępstwa - mówi przedstawiciel ministerstwa.
Nowelizacja zakłada szersze korzystanie z tzw. dozoru warunkowego, który może zostać zastosowany w miejsce aresztowania tymczasowego. - To dobrze zaprojektowana instytucja, ale według badań nie cieszy się popularnością - mówił Szafrański. Dlatego wprowadzono zmiany, które pozwalają na nałożenie dozoru nawet przez prokuratora.
W Polsce działa sieć 16 ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, które powstały w ramach realizowanego od 2007 r. projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw" finansowanego ze środków UE. Świadczą one bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i socjalną ofiarom przestępstw.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2010-03-02

Autor: jc